Free songs
header_good

Telewizja mobilna – oglądaj telewizję na smartfonie i tablecie

Telewizja mobilna umożliwia oglądanie programów telewizyjnych na urządzeniach przenośnych takich jak telefon, tablet, laptop oraz na tradycyjnych odbiornikach telewizyjnych. W naszym kraju usługa ta została uruchomiona we wrześniu 2009 roku przez spółkę Info TV FM. Od początku maja bieżącego roku telewizja mobilna jest dostępna w cyfrowej jakości (technologia DVB-T) i na obecną chwilę znajduje się w ofertach sieci Plus i Cyfrowego Polsatu.


Oczywiście sama telewizja w urządzeniach mobilnych to żadna nowość. Od kilku lat można korzystać z tak zwanej strumieniowej telewizji mobilnej. Wykorzystuje ona sieci 2,5G takie jak General Packet Radio Service (GPRS) i Enhanced Data Rates for GSM (EDGE), oraz sieci 3G – Enhanced Data Rates for GSM Evolution (UMTS) i High Speed Downlink Packet Access (HSDPA), co czyni ją niezwykle dostępną. Jest to jednak tylko pozorna dostępność. Technologia ta działa w następujący sposób: każdy użytkownik, który uruchomi w swoim urządzeniu odpowiednią usługę otrzymuje z najbliższej stacji radiowej osobny strumień danych. Nawet jeśli wszyscy będą chcieli oglądać to samo. W przypadkach dużej ilości żądań może dojść do przeciążenia stacji bazowej – należy pamiętać, że obsługuje ona także wszystkie inne połączenia, także głosowe, tekstowe i usługi transmisji pakietów danych.

Takie przeciążenie niesie ze sobą ryzyko nawet awarii sieci. Streaming pozwala na odtwarzanie programów emitowany „na żywo” i w formie usług wideo na żądanie (VoD – Video on Demand) co jest niewątpliwą zaletą w porównaniu z metodą „pobierz i dopiero potem obejrzyj”. Strumieniową telewizję ogranicza jednak maksymalny pułap przepływności danych – w wypadku sieci 2,5G jest on następujący: GPRS – 171,2 kbit/s, EGDE – 236.8 kbit/s. Takie prędkości przesyłu nie gwarantują jednak komfortowego oglądania i dobrej jakości przekazu. Jeśli chodzi o sieć 3G wyniki są dużo lepsze. Dla standardu HSDPA, który jest swego rodzaju rozwinięciem UMTS, maksymalna przepływność danych wynosi 3,6, 7,2 lub 14,4 Mb/s, w zależności od wersji HSDPA.